Chociaż ich hodowla wymaga zacięcia i cierpliwości, to widok pięknie formowanych, zielonych przez całych rok drzewek, w tworzonych własnymi rękami i wyobraźnią kształtach, jest z całą pewnością ukoronowaniem takiego trudu. Mowa oczywiście o roślinach bonsai, a konkretnie o sosnach, które doskonale sprawdzają się w naszym umiarkowanym klimacie!

Do jakiego typu ogrodu będzie pasowała sosna bonsai?

Odpowiednio zadbana miniaturowa sosna, jako zimozielone drzewo, będzie bardzo dobrze wyglądała o każdej porze roku, zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych ogrodach. Ponadto, drzewko bonsai umieszczone w donicy, ładnie prezentuje się też na tarasie czy większym balkonie. Najczęściej spotkać je można w otoczeniu kory, kamyków oraz mniejszych lub większych krzaczków. Wyjątkowo orientalnie wyglądają natomiast w połączeniu ze stawkami i oczkami wodnymi, z których słynęły przecież japońskie ogrody.

Czy pielęgnacja sosny bonsai jest trudna?

Sama hodowla drzewka jako takiego nie należy do najtrudniejszych, ponieważ większość gatunków sosny ma raczej niskie wymagania co do gleby, nawodnienia czy nawożenia. Cała trudność polega jednak na tym, by nasza roślina rosła i formowała się zgodnie z naszymi zamierzeniami, a tutaj potrzeba już nieco więcej zachodu. Zadbać należy bowiem nie tylko o koronę, którą należy odpowiednio przycinać, drutować i formować, ale również o system korzeniowy, który nie może zbytnio się rozrosnąć. Sosna bonsai wymaga przesadzania i redukcji systemu korzeniowego średnio co kilka lat. Najlepsze warunki dla naszego drzewka to stanowisko słoneczne, umiarkowanie wilgotne i również umiarkowanie nawożone. Istotną kwestią jest też ochrona korzeni przed mrozem, co możemy uzyskać poprzez dodatkowe zabezpieczenie ich donicą wypełnioną warstwą izolującą.

Gdzie kupić gotowe rośliny bonsai?

Samodzielne wyhodowanie typowej sosny bonsai czy drzewka formowanego jest niestety czasochłonne, dlatego też wiele osób zastanawia się gdzie najlepiej kupić taką roślinę do swojego ogrodu. I tutaj pojawia się sugestia, by nie kierować się przede wszystkim ceną, a bardziej zwrócić uwagę na jakość. Często (nie zawsze!) zdarza się, że w marketach znajdziemy niedrogie oferty, w efekcie okazuje się jednak, że drzewka niewłaściwie przechowywane i pielęgnowane, mimo naszych usilnych starań, po prostu marnieją w naszym ogrodzie.Dlatego na takie zakupy zdecydowanie lepiej udać się do zaufanego sklepu ogrodniczego, gdzie specjaliści pomogą nam dokonać najlepszego wyboru i zalecą odpowiednią pielęgnację.Warto również rozejrzeć się w popularnych serwisach sprzedaży internetowej, ponieważ możemy spotkać tam okazałe rośliny, które sprzedawane są przez długoletnich właścicieli w związku z przeprowadzką czy zmianą wystroju ogrodu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna Bonsai.

Comments are closed.

https://chuck.com.pl https://mamy-publikacje.pl https://sitenegaar.com