Choć palmy kojarzą się nam przede wszystkim z egzotycznymi wakacjami, są jednocześnie jednymi z najbardziej lubianych roślin domowych. Można je uprawiać nawet w niewielkich mieszkaniach, a stworzenie w nich atmosfery rodem z tropików nie jest wcale trudnym zadaniem.

Co warto wiedzieć o palmach w mieszkaniu?

Informację o możliwości hodowania palm w mieszkaniu, wiele osób przyjmuje z pewnym niedowierzaniem. Nie może być jednak inaczej. Mamy przecież na myśli rośliny znane z tego, że w swoim naturalnym otoczeniu potrafią osiągać nawet 20 metrów wysokości. Nie można jednak zapominać o tym, że te gatunki, które są przeznaczone do domowej hodowli, zwykle nie są aż tak okazałe. Dziś możemy liczyć na szeroki wybór palm, dopasowanie ich rozmiaru do naszych potrzeb nie powinno być więc skomplikowane. Młode egzemplarze nie przypominają zresztą w wielu aspektach dorosłych palm. Ich rozwój jest powolny nabierając tempa dopiero po osiągnięciu określonej wysokości. Należy liczyć się więc z tym, że każdy młodociany okaz będący ozdobą mieszkania może, w pewnym momencie, stać się co najmniej problematyczny. Warto mieć to na uwadze nie sugerując się jedynie wielkością bardzo młodej palmy.

Najpopularniejsze palmy domowe

Tak zwane okazy domowe można podzielić na kilka grup, najbardziej popularnym kryterium jest jednak ich wysokość. Wśród palm niskich najpopularniejszą jest karłatka niska – palma z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Karłatki mają niewielkie rozmiary, można więc bez obaw hodować je nawet w kawalerce. Są też znane z tego, że regularnie kwitną. Entuzjaści niewielkich palm powinni zainteresować się także daktylowcem niskim oraz palmą koralową. Pięknie prezentować będzie się także liwistona okrągłolistna, która zachwyca nie tylko niewielkim rozmiarem, ale i oryginalnym pióropuszem liści. Jeśli nasz dom lub mieszkanie są większe, możemy zainteresować się także wysokimi palmami domowymi. Są one sprzedawane rzadziej, ponieważ jednak mają wielu zwolenników, ich zakup nie powinien być skomplikowany. Tu na pierwszy plan wysuwa się daktylowiec kanaryjski, choć pięknie prezentuje się także waszyngtonia nitkowata oraz palma miodowa. Młode rośliny reprezentujące tę grupę na początku mogą być uprawiane w niewielkich pomieszczeniach. Należy jednak liczyć się z tym, że w pewnym momencie ich przeniesienie do większego pokoju stanie się koniecznością. Wybierając jedną z palm dobrze jest zastanowić się również nad tym, w jakiej przestrzeni ma stanąć. Rośliny te kojarzą się nam przede wszystkim z ozdobą salonu. Można jednak umieścić je także w sypialni, w gabinecie, a nawet w korytarzu, choć ten ostatni powinien być nasłoneczniony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.