Wszystkie domy, jak również budynki o innym przeznaczeniu, powinny mieć okna na wymiar. Tzn. taką stolarkę okienną, która będzie dopasowana do wszystkich otworów, gdzie przeznaczone jest ich miejsce docelowe. W takim przypadku nie ma mowy o żadnych niedociągnięciach.

Okna na wymiar a obowiązujące przepisy budowlane

Osoby, które są na etapie tworzenia własnego domu muszą wiedzieć, że wymiary okien są ściśle określone przez obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Niech nikt nie myśli, że ma w tym względzie pełną dowolność. Trzeba z rozmysłem podejść do tego, jakie okna na wymiar mają znaleźć się w salonie, jak również w domowym biurze, czy też w innych pomieszczeniach.

Okna na wymiar, przepisy prawa budowlanego

Oto przepisy prawa budowlane ustaliły, że w pomieszczeniach, gdzie dziennie przebywa się powyżej dwóch godzin, minimalna powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. Nawet, jeżeli ktoś nie zgadza się z takimi przepisami prawa budowlanego (a chociażby z tego względu, że chciałby zaoszczędzić kupując mniejsze okna), to i tak nie ma żadnej opcji na ominięcie takich przepisów. Tym bardziej, że budynek musi zostać i tak dopuszczony do użytku. To właśnie dlatego wymiary okien w takich pomieszczeniach, jak pokój dzienny, kuchnia, sypialnia, domowe biuro, muszą zawsze zostać ściśle dopasowane. 

Wychodzi to również z korzyścią na…zdrowie psychiczne. Tym bardziej, jeżeli chodzi o przedostające się promienie słoneczne do środka. Jak wiadomo, słońce jest najlepszym motywatorem, który jest w stanie pobudzić organizm do intensywniejszego działania, dlatego tym bardziej jest to ważne.

Comments are closed.