Warto wiedzieć, że zadaniem czujników zbliżeniowych jest wykrywanie obecności różnego rodzaju obiektów lub wskazanie ich braku przy wykorzystaniu dźwięku, światła czy pola elektromagnetycznego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów tego rodzaju produktów, które są dedykowane do określonych zastosowań domowych, przemysłowych lub specyficznych.

Czujniki indukcyjne

Godny uwagi jest fakt, że omawiane czujniki bezkontaktowe są w stanie bez większego problemu wykryć przedmioty z materiałów ferromagnetycznych. Doskonałym przykładam mogą być obiekty stalowe. Należy mieć świadomość, że składają się one z czterech istotnych części. Są to: przerzutnik Schmitta, oscylator, rdzeń ferrytowy wraz z cewką, wzmacniacz wyjściowy.

Rekomendowane jest przy doborze czujnika w pierwszej kolejności bardzo dokładnie określić odległość geometrii, detekcji czy czujnika. Obecnie osoby zainteresowane mogą zaopatrzyć się w wersję ekranową i nieekranową. Koniecznie trzeb zdawać sobie sprawę, że czujniki indukcyjne nie posiadają dużego zasięgu. Można je jednak z powodzeniem wykorzystać do wykrywania obiektów metalowych.

Czujniki pojemnościowe

Należy mieć świadomość, że czujniki pojemnościowe mogą bez większego problemu wykryć różnego rodzaju czujniki, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Ogromnym atutem tego rodzaju produktów jest również możliwość detekcji przez nieelektryczne materiały.

Godny uwagi jest fakt, że konstrukcja omawianego rodzaju czujnika bazuje na wykorzystaniu dwóch płytek przewodzących, które są umieszczone w głowicy pomiarowej. Warto wiedzieć, że powietrze otaczające sensor będzie pełniło rolę izolatora.

Magnetyczne czujniki do siłowników

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że magnetyczne czujniki pozwalają na odczytanie położenia tłoka w pneumatycznych siłownikach. Produkty wyróżniają się przede wszystkim bardzo prostą obsługą. Należy mieć świadomość, że czujniki mogą zostać zastosowane w produkcji napojów i żywności. Ponadto wykrywają bezkontaktowo i bezpośrednio położenie określonych tłoczysk w napędach pneumatycznych.

Warto wiedzieć, że wyjścia analogowe pozwalają na realizację następujących zadań: sterowanie procesami i kontrola jakości. Nie jest rekomendowane przed podjęciem decyzji o wyborze omawianych produktów sugerować się ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do wspomnianej ceny. Renomowani producenci posiadają w swoim szerokim asortymencie magnetyczne czujniki do siłowników, które są wykonane z najwyższej możliwej jakości materiałów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.