Rozwijająca się prężnie gospodarka w zachodnich krajach europejskich sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na czasowe lub stałe podjęcie zatrudnienia poza granicami Polski. Wyjeżdżając liczmy nie tylko na znacznie wyższe zarobki, ale też możliwość poszerzania kompetencji zawodowych. Jak przygotować się do podróży za granicę? O czym koniecznie musimy pamiętać?

Profity dla Polaka za granicą

Wybór pracy za granicą wiąże się przede wszystkim z możliwością wyższych zarobków – to z kolei pozwala nam na podniesienie stopy życiowej czy też tworzenie większych oszczędności. Praca za granicą pozawala na poznanie nowego języka, ale też na pracę w międzynarodowych zespołach. Zagraniczni pracodawcy kładą spory nacisk na szkolenie swoich pracowników – jest to dla nich inwestycja na przyszłość. Pracownicy mogą więc liczyć na kursy czy szkolenia. 

O czym pamiętać wyjeżdżając do pracy za granicę?

Decydując się na emigrację zarobkową przede wszystkim miejmy na uwadze wszelkie kwestie prawne i podatkowe. Jako obywatele kraju UE nie musimy nadmiernie martwić się zezwoleniami – Unia pozwala nam na podejmowanie pracy w krajach członkowskich bez zbędnych formalności. Decydując się na podjęcie pracy w Niemczech pamiętajmy o rozliczeniu podatkowym – jak rozliczyć PIT z Niemiec? Rodzaj rozliczenia warunkuje kilka aspektów: czy dochód pochodzi wyłącznie z Niemiec czy też z Polski? Czy pragniemy odzyskać nadpłacony podatek? Jeśli dochód pochodzi wyłącznie z Niemiec nie ma konieczności rozliczania się dodatkowo w Polsce. Warto mieć na uwadze, że niemieckie urzędy dają możliwość rozliczenia podatku do 4 lat wstecz. 

Podejmując się zatrudnienia w Niemczech pamiętajmy również o tym, aby ubezpieczyć nasze zdrowie. W Niemczech mamy możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które pozwoli nam swobodnie korzystać z pomocy lekarza, ale też ambulatorium czy pomocy szpitalnej. 

Comments are closed.